sobota

Nasza rowerowa Korsyka

Z  racji panujących mrozów i zalegających śnieżnych zasp, na wycieczki rowerowe wybierają się tylko nieliczni śmiałkowie. Większości z Nas, pozostaje wspomnienie ciepłych dni z pozycji rowerowego siodełka. Najchętniej wspominamy chyba, możliwość omijania rowerem miejskich korków.
Żebyście ciepło myśleli o „Rowerowych Klimatach" nawet zimową porą, przygotowaliśmy dla was naszą relację z wyjazdu rowerowego po Korsyce. W trzech odsłonach pokażemy Wam naszą relację zdjęciową z 10 dniowego wyjazdu po północnej części wyspy.

     widok z promu na Bastię

  Cap Corse, Bastia, St-Florent, I'lleRousse.
 
Jak wiemy Korsyka jest wyspą, można się na nią dostać drogą morską ( promy, statki, jachty, rowery wodne oraz kajaki ) i powietrzną.
My wybraliśmy drogę morską – płynęliśmy promem.

  
 prawdziwe palmy 


W Bastii po zameldowaniu się na kempingu i złożeniu rowerów ruszyliśmy w miasto przyglądać się jak życie płynie...

rybak naprawiający sieć 
  
Bastia, miasto portowe. Największy port francuski na morzu śródziemnym.
Miasto skrajności, nowoczesnych budowli i klimatycznych starych kamienic, bogactwa i biedoty.
Starówka bardziej nam przypadła do gustu.
klimat majtek nad głową 

ozdoby świąteczne wiszą cały rok 

zapomniany klasyk 


port dla jachtów i łodzi rybackich

Praktyczna informacja dla osób, które wybierają się na Korsykę z rowerem. Koniecznie zabierzcie dodatkowe dętki i duuużą ilość łatek no i oczywiście dobrą pompkę. Na samym Cap Corse na 8 rowerów łataliśmy 14 dętek. Winowajcami były kolce z krzaków porastające półwysep. Do dziś piszący te słowa ma taki kolec w palcu.... .
  
 cup corse- zapomniany stary kościół

stara wieża strażnicza genueńczyków

 krowy na plaży

 czas na espresso i wodę

 wieczorna gra w bule na specjalnym miejskim placu

dziury po kulach i zamazane francusko brzmiące nazwy

winnice 

   
miejscowy sklepik z winami 

włoski klasyk na drodze  

 domy schodzą aż do morza

głowa Maura- symbol Korsyki 

piękne widoki- morze i góry

 wybieraliśmy raczej szutorowe drogi, to jednak zależało od nachylenia stoku

pijalnia świeżego soku, np cytrynowego

chwila przerwy przed zwiedzaniem

po takich uliczkach poruszaliśmy się bez rowerów

 zawsze znajdzie się czas na dobrą kawę


 
 bardzo wąskie

 i


klimatyczne uliczki

maszyny do produkcji soku

 no i te sławne korsykańskie noże

po krótkiej przerwie, w drogę

nagle zawarczało i skoczyli chłopaki

na Korsyce od lat 60-tych stacjonuje Legia Cudzoziemska, początkowo uznawana za okupanta.

korsykańskie zakręty

no i uwaga- krowa na zakręcie !



w  niektórych miejscach są specjalne mijanki bo jest bardzo wąsko

pamiętacie autko z filmu z Żandarmem Louisem? 

Badania wydolonościowe. Dla kogo, po co, jak ?


Dla kogo badania wydolnościowe?

Większość powie: „nie dla mnie ja nie jestem zawodowcem…”, po czym wsiądzie na rower i przejedzie jeden z wielu amatorskich wyścigów rowerowych, które organizowane są w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu można by się zgodzić z takim podejściem, ale wraz z rozwojem kolarstwa w Polsce, wzrosła tez świadomość i szeroko pojęta higiena treningu. Coraz więcej zawodników amatorów chce świadomie realizować treningi. Opierając się na danych mierzalnych, dzięki którym może dokładnie wyznaczyć sobie konkretny cel treningowy, rozbijając go na poszczególne okresy treningowe i na jego pojedyncze jednostki. Dodatkowo, współczesne systemy rejestracji obciążeń treningowych pozwolą na bardzo dokładne zaplanowanie treningu i unikniecie objawów przemęczenia a co gorsza przetrenowania.



Jaki jest cel badań?

Celem badań wydolnościowych jest ocena stanu wytrenowania zawodnika oraz możliwości organizmu do podejmowania wysiłku w danej dyscyplinie sportowej. Na podstawie parametrów oddechowych (m.in. Vo2max- maksymalna ilość pochłanianego tlenu, VE- wentylacja minutowa i inne), ilości mleczanu we krwi podczas kolejnych stopni wysiłku wyznaczane są: próg przemian tlenowych oraz próg przemian beztlenowych, poszczególne strefy intensywności w których zawodnik powinien się poruszać w celu kształtowania poszczególnych obszarów wytrzymałości. Wartości progowe (LT- lactate treshold, AT-anaerobic treshold) wyrażone są częstością skurczów serca (HR) lub prędkością biegu (km/h), a w przypadku jazdy na rowerze w HR oraz Wat.



Jak wygląda badanie?

Sam test w zależności od warunków lub potrzeb odbywa się na bieżni mechanicznej lub rowerze którego rama osadzona jest na specjalnym trenarzerze który zadaje obciążenie. Istnieje też możliwość przeprowadzenia dowolnej formuły badania w terenie np. trasa maratonu górskiego. Sam protokół testu dobierany jest indywidualnie dla każdego badanego i uzależniony jest od jego płci, masy ciała, subiektywnego stanu wytrenowania, wieku. Co określony czas zmienia się zadawane obciążenie (wat) i na kolejnych stopniach testu pobierana jest krew z opuszka palca lub płatka ucha w celu określenia stężenia mleczanu we krwi. Około 2,5h przed testem należy zjeść ostatni lekki posiłek a dzień wcześniej nie przeprowadzać forsownych sesji treningowych



Opis badania:

Dla każdego badanego dobierany jest odpowiedni protokół testu podczas którego rejestrowane są:
- parametry krążeniowo-oddechowe metodą bezpośrednią (Vo2max, VE, RQ, HR i inne)
- pomiar mleczanu we krwi (zakwaszenie mięśni)
- wartości mocy na poszczególnych etapach wysiłku, kadencja i inne.

Na podstawie zarejestrowanych parametrów wyznaczane są:
- wartości maksymalne oraz progowe parametrów krążeniowo-oddechowych (Vo2max, HR i inne)
- progi metaboliczne (próg przemian tlenowych i beztlenowych) wyrażone prędkością, mocą i tętnem.
- strefy intensywności pracy treningowej
- dokonywana jest ocena stanu przygotowania organizmu do podejmowania zadań treningowych
- na podstawie wyników badań prowadzone jest doradztwo treningowe oraz szczegółowe planowanie treningów (opcja dodatkowa).

Oferta badań diagnostycznych skierowana jest zarówno dla amatorów jak i zawodowców uprawiających różne formy kolarstwa, triatlon, bieganie, gry zespołowe i inne.



Jeżeli jesteś zainteresowany "badaniem wydolnościowym" to prześlij maila na adres:
badania@roweroweklimaty.pl
w tytule wpisując – „badania wydolnościowe”.
Prosimy o podanie danych kontaktowych.
Zniżka dla TEAMów, jeżeli badania zastaną przeprowadzone jednorazowo na przynajmniej 5 zawodnikach.
Istniej możliwość przeprowadzenia badań także poza Warszawą, w tym przypadku cena będzie ustalana indywidualnie.
SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY

Tak rozpoczynaliśmy sezon 2011.

ROWEROWE KLIMATY – rozpoczęcie sezonu 2011
  

W sobotę 26 marca 2011 miało miejsce wyjątkowe otwarcie sezonu MTB w ROWEROWYCH KLIMATACH.


Otwarcie sezonu połączyliśmy z prezentacja nowego salonu rowerowego ROWEROWE KLIMATY przy al. Jana Pawła II 72 w Warszawie.


W imprezie wzięli udział przedstawiciele firm których produkty będą dostępne w naszym salonie oraz zaproszeni goście. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

Były prezentacje produktowe, dużo wiedzy technicznej oraz trochę historii.
Przy dobrej kawie mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami sprzętowymi ze szlaków rowerowych, poznać historię kultowych marek oraz zapoznać się z nowościami.

Mamy zamiar prowadzić takie spotkania cyklicznie, sprofilowane na danym zagadnieniu – np. urządzenia firmy GARMIN
Kalendarz imprez będzie dostępne na naszej stronie internetowej, zapraszamy do udziału.

Poniżej relacja z imprezy:


  1. Garmin - Maciej Zalewski
prezentacja urządzeń marki GARMIN z segmentu outdoor/fitness


Edge® 800 

 



Pełnia możliwości z urządzeniem Edge® 800 — pierwszym licznikiem rowerowym GPS. Urządzenie Edge 800, umożliwiające nawigację i monitorowanie wydajności, jest idealnym rozwiązaniem podczas podróży, dojazdów do pracy oraz dla amatorów kolarstwa wyczynowego i górskiego. Posiada wbudowaną mapę bazową i pozwala na śledzenie dystansu, prędkości, pozycji oraz wzniosu/spadku. Używanie go z czujnikiem tętna¹ ANT+™, czujnikiem prędkości/rytmu¹ lub kompatybilnym miernikiem mocy² zapewni precyzyjną analizę jazdy.
Odpowiednio wytrzymały wyświetlacz jest wystarczająco czuły, aby reagować na dotknięcie ręki w rękawiczce. Przełączanie stron treningu lub przesuwanie i powiększanie mapy odbywa się za pomocą dotknięcia. Jasny, kolorowy wyświetlacz pozostaje czytelny w każdym oświetleniu, nawet w słońcu. Niech nie zmyli Cię ładny wygląd urządzenia — Edge 800 jest wodoodporny zgodnie z normą IPX7 oraz wytrzymały na silne uderzenia i zarysowania, jakie mogą powstać podczas jazdy w warunkach górskich.



Forerunner® 310XT






W tym zegarku GPS można pływać, dzięki czemu stanowi on doskonałe rozwiązanie dla triatlonistów i zagorzałych sportowców. Forerunner 310XT działa przez 20 godzin na baterii i jest wodoszczelny (IPX7), co czyni z niego niezastąpionym narzędziem do treningu. Dzięki bardzo czułemu modułowi GPS i funkcji wstępnego ustalania pozycji HotFix™ w oparciu o sygnał satelitarny urządzenie Forerunner 310XT szybko i precyzyjnie ustala pozycję użytkownika oraz nie traci pozycji GPS nawet w osłoniętych miejscach, wśród budynków i drzew.

Zmierz swój czas podczas pływania

Urządzenie Forerunner 310XT jest wodoszczelne do głębokości 50 metrów, dzięki czemu można korzystać z niego w basenie lub w jeziorze i mierzyć swój czas podczas pływania. Jego płaska konstrukcja i elastyczny pasek sprawiają, że urządzenie Forerunner nosi się wygodnie w każdych warunkach.

Bezproblemowa zmiana dyscypliny sportu

Po wyjściu z wody można wskoczyć na rower i w prosty sposób przenieść urządzenie Forerunner 310XT z nadgarstka na rower dzięki opcjonalnemu mechanizmowi zwalniającemu i uchwytowi rowerowemu, przez co zmiana dyscyplin odbywa się bezproblemowo. Forerunner 310XT kategoryzuje aktywności wielu dyscyplin sportowych jako jeden trening i może również rejestrować czas przejścia z jednej dyscypliny do drugiej, co umożliwia analizę wyników od początku aż po sam koniec.

Zbieraj dane treningowe

Urządzenie Forerunner 310XT dokładnie śledzi pozycję użytkownika w oparciu o dane satelitarne GPS oraz zapisuje czas, dystans, tempo, tętno (opcjonalnie) i wiele innych. Bardzo czuły odbiornik GPS z funkcją wstępnego ustalania pozycji HotFix™ w oparciu o sygnał satelitarny pozwalają szybko namierzać satelity i śledzić ruchy użytkownika nawet w pobliżu wysokich budynków i wśród drzew. Korzystając z innowacyjnej technologii bezprzewodowej ANT+™, urządzenie Forerunner 310XT łączy się z opcjonalnym czujnikiem prędkości/rytmu lub miernikiem mocy (innego producenta z obsługą ANT+™) w celu gromadzenia szczegółowych danych dotyczących jazdy na rowerze.
Po sparowaniu z opcjonalnym bezprzewodowym czujnikiem tętna urządzenie Forerunner 310XT nieprzerwanie śledzi liczbę uderzeń na minutę i wykorzystuje dane tętna do zaawansowanych obliczeń liczby kalorii. Trenuj w określonej strefie tętna, aby poprawić swoją sprawność fizyczną, a także monitoruj poziom wysiłku fizycznego.

GPSMAP® 62s









Nowo zaprojektowany ręczny system nawigacyjny GPSMAP 62s jest wyposażony w 3-osiowy kompas z kompensacją nachylenia, wysokościomierz barometryczny, a ponadto obsługuje Własne mapy, usługę BirdsEye™ Satellite Imagery (wymagana subskrypcja) oraz funkcję nawigacji do zdjęć. Wytrzymałe i wodoszczelne urządzenie GPSMAP 62s posiada antenę śrubową z czterema zwojami, zapewniającą niezrównany odbiór sygnału, szybkie złącze USB, wspaniale się prezentuje i może łączyć się bezprzewodowo ze zgodnymi, ręcznymi urządzeniami firmy Garmin.
Urządzenie GPSMAP 62s posiada wbudowany 3-osiowy kompas elektroniczny z kompensacją nachylenia, który wskazuje kierunek nawet wtedy, gdy się nie przemieszczasz i nie trzymasz urządzenia poziomo. Natomiast wysokościomierz barometryczny monitoruje zmiany ciśnienia, aby precyzyjnie określić wysokość, na jakiej się znajdujesz. Można go również użyć do stworzenia wykresu rozkładu ciśnienia barometrycznego w czasie, co może ułatwić prognozowanie zmieniających się warunków pogodowych.
Dzięki antenie śrubowej z czterema zwojami oraz bardzo czułemu modułowi GPS z systemem WAAS i funkcją wstępnego ustalania pozycji HotFix® w oparciu o sygnał satelitarny, urządzenie GPSMAP 62s szybko i precyzyjnie ustala pozycję użytkownika oraz nie traci pozycji GPS nawet w osłoniętych miejscach i głębokich kanionach. Korzyści są oczywiste — bez względu na to, czy znajdujesz się w gęstym lesie, czy w pobliżu wysokich budynków lub drzew, system nawigacyjny GPSMAP 62s pomoże Ci odnaleźć drogę zawsze wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz.









2. Specialized - Jerzy Baszyński




  • Historia marki Specialized







  • Body Geometry Fit – co to jest i dlaczego ( prezentacja przekroju buta/siodełka)





  • Prezentacja produktowa rowerów Specjalized: 





  • Prezentacja produktowa : Mini Brain/ Fox AFR Brain – prezentacja przekroju modelu. Omówienie sposobu działania i odpowiedniego ustawienia.







    3. Beastie Bikes – Jacek, Piotr
  • NINER – historia marki i prezentacja produktowa: R.I.P. 9




    Niner Bikes ma dwóch ojców - to Chris Sugai i Steve Domahidy. Obydwaj od wielu lat działają w branży rowerowej. Chris to wizjoner 29erów. Ma za sobą rowerowe doświadczenia zawodnicze i biznesowe, przez wiele lat rozwijał swą ideę idealnego roweru MTB dochodząc do jednego wniosku – duże jest lepsze. Steve to zaprawiony w bojach „człowiek branży”. Zaczynał jako nastoletni mechanik rowerowy, pracował dla SRAM i Supergo, podnosił z upadku takie marki jak Weyless i Scattante. Panowie spotkali się pierwszy raz w 2003r. podczas cotygodniowej nocnej jazdy po górach Santa Monica. Od tego czasu spotykali się co tydzień spędzając mnóstwo czasu na rozmowach o rowerach i ich przyszłości. Kolejne przegadane godziny zbliżały ich do jednego celu – założenia własnej firmy, marki, która zaoferuje klientom to, co ich zdaniem jest najlepiej jeżdżącymi rowerami - 29ery w najlepszej formie. Tak w 2004r. zrodziło się Niner Bikes.


    Dziś Niner to wielka rowerowa rodzina, którą tworzą firma i jej klienci. To ambitny gracz, który słucha swoich klientów i oferuje im coraz lepsze produkty. Te wszystkie spotkania, wspólne jazdy i godziny dyskusji przekładają się na jedno – Niner Bikes oferuje niezrównaną jakość jazdy w każdych warunkach. Bo to jest w gruncie rzeczy nadrzędny cel – aby jazda na rowerze była tak przyjemna, jak to tylko możliwe. „The ride is everything” – oto motto Niner Bikes

  • IBIS – historia marki i prezentacja produktowa: Mojo HD; Tranny



    Kalifornijska firma Ibis Cycles ma za sobą prawie trzydziestoletnią historię. Historię ciekawą i burzliwą jak charakter jej założyciela – Scota Nicola vel Chucka Ibisa. Obecny etap rozwoju rowerów Ibis określić można w dwóch słowach: włókno węglowe. Materiał ten zdominował wiele gałęzi zaawansowanego technologicznie przemysłu, teraz przebojem wbija się na rowerowe salony. Ibis to także zawieszenie DW-Link – doskonały patent Dave’a Weagle rzucający rękawicę wszystkim tym, którzy uważają, że coś osiągnęli w świecie rowerowych zawieszeń.


    Rowery Ibisa łączą w sobie piękno formy i inżynierską maestrię. Potwierdzeniem jakości sprzętu marki Ibis jest kontrakt, jaki w 2008 roku podpisał z firmą Brian Lopes – zdobywca czterech Mistrzostw Świata i sześciu Pucharów Świata w kolarstwie górskim. Lopes porzucił dla Ibisa, małej, kilkuosobowej firmy, wielkie GT Bicycles. Jak powiedział w jednym z wywiadów: Czuję jakbym przez długi czas jeździł Fordem lub Chevroletem, teraz będę się woził w Ferrari. I tym właśnie są rowery Ibis – to dwukołowy odpowiednik marki z Maranello – producent pięknych i niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn.


  • OSPREY – historia marki i prezentacja produktowa.

W 1974r., gdy większość firm produkujących sprzęt turystyczny dłubała w nosie, Mike Pfotenhauer szył na zamówienie plecaki dla najlepszych hikerów świata. Jego firma, Osprey Packs, była jednym z najlepszych w branży producentów plecaków na zamówienie – krojonych pod konkretnego użytkownika i jego potrzeby. Ta zasada pozostała w filozofii firmy na zawsze - jak wiele zastosowań i ludzi, tyle plecaków - Osprey Packs szczyci się indywidualnym podejściem do klienta i jego potrzeb.
W ofercie firmy znajdziesz doskonałe plecaki na rower – od małych, przydatnych podczas maratonów, do dużych plecaków potrzebnych do ekstremalnych górskich wycieczek pomiędzy schroniskami – wszystkie współpracujące z doskonałym innowacyjnym bukłakiem HydraForm™ i posiadające mocowanie kasku LidLock™. W katalogu produktów znajdziesz także plecaki miejskie, torby kurierskie i duże torby na sprzęt i ciuchy. Jeżeli jeździsz na rowerze, nie jest ważne jak i gdzie – w naszej ofercie znajdziesz wszystko, co jest Ci potrzebne do transportu niezbędnych rzeczy.
Ale poza cechami rowerowymi produkty Osprey pozostają głęboko związane z filozofią firmy – podstawą jest indywidualne podejście do klienta i aplikacji. Stąd doskonałe systemy nośnie – wizytówka marki, unikalne rozwiązania konstrukcyjne, doskonała trwałość. Bo sprawa jest w gruncie rzeczy prosta – każdy Osprey to… Osprey – najbardziej techniczny spośród rowerowych plecaków.






4. Turner – Łukasz Gałach

Od 1994 roku Turner Suspension Bicycles produkuje rowery z pełną amortyzacją. David Turner, właściciel firmy jest rowerzystą z doświadczeniem w ściganiu się na trasach pucharu świata oraz doświadczonym projektantem dla takich firm jak Mongoose, AMP i Rock Shox. Swoje doświadczenia postanowił wykorzystać do stworzenia własnej marki. Od tego czasu z pełnym zaangażowaniem pracuje przy projektowaniu i testowaniu każdego nowego modelu jaki trafia w ręce wymagających rowerzystów.

Na rowerach marki Turner jeździły takie sławy ze świata zjazdu jak: Eric Carter, John Kirkcaldie, Anneke Beerten, Filip Polk, Luke Strobel i Tyler Morland oraz Geoff Kabush, światowej klasy zawodnika XC.
zdjęcia

Wszystkie rowery Turner są produkowane w USA. Siedziba firmy znajduje się w Kalifornii, w miejscowości Murrieta gdzie odbywa się finałowy montaż ram i wysyłka do nowych szczęśliwych właścicieli na całym świecie, w tym Polski. Ramy produkowane są w SAPA (Portland Oregon), ośrodku zajmującym się od ponad 40 lat zaawansowaną obróbką aluminium. SAPA znana jest z wysokiej jakości aluminium oraz najnowszych maszyn do obróbki tego materialu. W wolnym czasie gdy nie składają ram dla Turnera zajmują się produkcją części dla NASA i lotnictwa





  1. ALPINESTARS – Michał Szubert
Historia firmy ALPINESTARS sięga roku 1963 kiedy to Santiago Mazarello we włoskim mieście Asolo zaczął produkować buty narciarskie oraz wspinaczkowe. Po niedługim czasie firma skupiła się na produkcji butów motocrossowych. Z początkiem lat 90 oferta marki zaczęła się systematycznie poszerzać. Na początku o ubrania motocyklowe w późniejszym czasie kombinezony i rękawice do sportów samochodowych. W obecnej chwili Alpinestars jest największym producentem odzieży motocyklowej oraz czołowym dostawcą odzieży do sportów samochodowych (m.in. F1 i rajdy).

Wraz z wejściem Alpinestars w segment rowerowego freeride’u i all-mountain firma wchodzi również do Polski. Najwyższej jakości odzież Astars trafi na półki z początkiem sezonu 2011.
Świetne wzory, niesamowita jakość wykonania i niezwykła dbałość o szczegóły, zostawiają konkurencję w tyle. 
Alpinestars to bez wątpienia marka super premium w rowerowym świecie.







  1. ENDUROWYRYPA.pl/ emtb.pl

Nasza wspólna historia zaczęła się w 2007 roku kiedy to dzięki pomysłowi Michała „Malaucha” Jurewicza i Jędrka „Cegły” Cegielskiego powstał portal EMTB.pl – Polskiego Rowerowego Enduro.
Tak więc EMTB.pl stało się miejscem skupiających riderów jeżdżących enduro, all mountain czy też po prostu zaawansowaną turystykę górską. 



W sezonie 2011 zawody sygnowane przez EMTB.pl będą realizowane w ramach serii Enduro Wyrypa, w skład której będą wchodzić następujące imprezy:

1. EMTB Tur – Jazda ciężka! Mocna jednodniówka, impreza w dotychczasowej formule. Wymagająca i intensywna. Techniczne sekcje zjazdowe i najciekawsze trasy podzielone na Odcinki Specjalne. Intensywne wypełnienie całego dnia jazdy, trasa, której nie sposób zapomnieć, bo wgryza się w pamięć każdym podjazdem, każdym zjazdem, każdym napotkanym kamieniem przez szeroko otwarte zmysły. Enduro w pigułce.
2. EMTB Lawina - nowość ale już poruszana i komunikowana na forum. Jeden dziki zjazd wszystkich zawodników w jednym czasie. Maksymalne pokonanie przewyższenie jakie da się tylko zdobyć w naszych górach.
3. EMTB Tropy - to nowość, którą zdecydowaliśmy się wprowadzić w tym roku, coś co ma oddawać klimat czystego enduro. Dwudniowa impreza na orientację. Trasa techniczna jak przystało na enduro, ciekawa pod każdym względem, klucząca gdzieś po górach.
Bez strzałek, znaków, drogowskazów…




Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do odwiedzania naszego kalendarza imprez na naszej stronie internetowej www.roweroweklimaty.pl