Badania Wydolnościowe
Dla kogo badania wydolnościowe?
Większość powie: „nie dla mnie ja nie jestem zawodowcem…”, po czym wsiądzie na rower i przejedzie jeden z wielu amatorskich wyścigów rowerowych, które organizowane są w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu można by się zgodzić z takim podejściem, ale wraz z rozwojem kolarstwa w Polsce, wzrosła tez świadomość i szeroko pojęta higiena treningu. Coraz więcej zawodników amatorów chce świadomie realizować treningi. Opierając się na danych mierzalnych, dzięki którym może dokładnie wyznaczyć sobie konkretny cel treningowy, rozbijając go na poszczególne okresy treningowe i na jego pojedyncze jednostki. Dodatkowo, współczesne systemy rejestracji obciążeń treningowych pozwolą na bardzo dokładne zaplanowanie treningu i unikniecie objawów przemęczenia a co gorsza przetrenowania.
Jaki jest cel badań?
Celem badań wydolnościowych jest ocena stanu wytrenowania zawodnika oraz możliwości organizmu do podejmowania wysiłku w danej dyscyplinie sportowej. Na podstawie parametrów oddechowych (m.in. Vo2max- maksymalna ilość pochłanianego tlenu, VE- wentylacja minutowa i inne), ilości mleczanu we krwi podczas kolejnych stopni wysiłku wyznaczane są: próg przemian tlenowych oraz próg przemian beztlenowych, poszczególne strefy intensywności w których zawodnik powinien się poruszać w celu kształtowania poszczególnych obszarów wytrzymałości. Wartości progowe (LT- lactate treshold, AT-anaerobic treshold) wyrażone są częstością skurczów serca (HR) lub prędkością biegu (km/h), a w przypadku jazdy na rowerze w HR oraz Wat.
Jak wygląda badanie?
Sam test w zależności od warunków lub potrzeb odbywa się na bieżni mechanicznej lub rowerze którego rama osadzona jest na specjalnym trenarzerze który zadaje obciążenie. Istnieje też możliwość przeprowadzenia dowolnej formuły badania w terenie np. trasa maratonu górskiego. Sam protokół testu dobierany jest indywidualnie dla każdego badanego i uzależniony jest od jego płci, masy ciała, subiektywnego stanu wytrenowania, wieku. Co określony czas zmienia się zadawane obciążenie (wat) i na kolejnych stopniach testu pobierana jest krew z opuszka palca lub płatka ucha w celu określenia stężenia mleczanu we krwi. Około 2,5h przed testem należy zjeść ostatni lekki posiłek a dzień wcześniej nie przeprowadzać forsownych sesji treningowych
Opis badania:
Dla każdego badanego dobierany jest odpowiedni protokół testu podczas którego rejestrowane są:
- parametry krążeniowo-oddechowe metodą bezpośrednią (Vo2max, VE, RQ, HR i inne)
- pomiar mleczanu we krwi (zakwaszenie mięśni)
- wartości mocy na poszczególnych etapach wysiłku, kadencja i inne.
Na podstawie zarejestrowanych parametrów wyznaczane są:
- wartości maksymalne oraz progowe parametrów krążeniowo-oddechowych (Vo2max, HR i inne)
- progi metaboliczne (próg przemian tlenowych i beztlenowych) wyrażone prędkością, mocą i tętnem.
- strefy intensywności pracy treningowej
- dokonywana jest ocena stanu przygotowania organizmu do podejmowania zadań treningowych
- na podstawie wyników badań prowadzone jest doradztwo treningowe oraz szczegółowe planowanie treningów (opcja dodatkowa).
Oferta badań diagnostycznych skierowana jest zarówno dla amatorów jak i zawodowców uprawiających różne formy kolarstwa, triatlon, bieganie, gry zespołowe i inne.
Jeżeli jesteś zainteresowany "badaniem wydolnościowym" to prześlij maila na adres:
badania@roweroweklimaty.pl
w tytule wpisując – „badania wydolnościowe”.
Prosimy o podanie danych kontaktowych.
Zniżka dla TEAMów, jeżeli badania zastaną przeprowadzone jednorazowo na przynajmniej 5 zawodnikach.
Istniej możliwość przeprowadzenia badań także poza Warszawą, w tym przypadku cena będzie ustalana indywidualnie.
SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY
Badania są przeprowadzane przy współpracy z 4SporLlab
Subskrybuj:
Posty (Atom)