Często nawigacja GPS błędnie nam się kojarzy z urządzeniem, którego funkcja ogranicza się do wyświetlenia trasy z punktu A do punktu B, tak abyśmy się nie zgubili w nieznanym dla nas terenie. Tymczasem obecnie dostępne na rynku nawigacje mają wiele dodatkowych funkcji i zarazem atrakcyjną cenę. Funkcje te, mogą między innymi, wynieść turystykę rowerową i trening na wyższy poziom. Możliwość wyświetlania tętna, kadencji, prędkości i wielu innych parametrów dziennika podróży jest standardem w większości dostępnych urządzeń. W bardzo prosty sposób pomogą amatorom maratonów rowerowych analizować swoje postępy, a następnie podnosić poprzeczkę i ścigać się z własnymi osiągnięciami z przeszłości.
Ważnym aspektem omawianych tu rozwiązań jest dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi użytkownikami. Dostępność serwisów internetowych umożliwia udostępnianie ulubionych tras rowerowych zarejestrowanych przy pomocy odbiorników outdoorowych. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników posiadających urządzenia fitness, serwisy takie umożliwiają analizę parametrów treningowych na każdym odcinku zarejestrowanej trasy, łącznie z pomiarem mocy i wykresem wagi, zawartości tkanki tłuszczowej i wody w organizmie.
Czym się różni urządzenie outdoorowe od urządzenia fitness?
Zasadnicza różnica polega na rejestrowaniu parametrów treningowych takich jak tętno i kadencja. Nawigacja outdoorowa umożliwia wyświetlanie na ekranie parametrów treningowych, ale tych parametrów nie zarejestruje w pamięci. Urządzenia fitness mogą wyświetlać te parametry, a po naciśnięciu przycisku start zarejestrują je w pamięci urządzenia. Zapisane dane można analizować w serwisie internetowym Garmin Connect.
Warto również wspomnieć o tym, że urządzenia outdoorowe zasilane są zwykłymi akumulatorkami, które można wymieniać podczas dłuższej wyprawy. Urządzenia fitness, które mają wbudowany akumulator mogą być ładowane tylko za pomocą ładowarki. Do tych urządzeń Garmin oferuje zewnętrzne akumulatory, które można ładować z sieci lub za pomocą baterii słonecznej.
Funkcje nawigacyjne
Urządzenia umożliwiają nawigację na różne sposoby – do punktu, w oparciu o trasę, ślad lub mapę.
Nawigowanie do punktu sprowadza się do tego, że urządzenie pokazuje strzałką wybrany przez nas cel i wyświetla informację o odległości do celu.
Ślad, to nic innego, jak zbiór punktów, które zostały automatycznie zarejestrowane podczas jazdy rowerem czy wędrówki pieszej. W ten sposób nawigacja poprowadzi dokładnie tą samą trasą. Coraz częściej, na stronach organizatorów maratonów rowerowych, można znaleźć zapis takiej trasy już kilka tygodni przed zawodami, dzięki czemu zawodnicy mogą wgrać ślad do swojego urządzenia i zapoznać się z trasą przed wyścigiem. Z opcji tej skorzystała na przykład Maja Włoszczowska, która znalazła w Internecie zapis śladu olimpijskiej trasy szosowej, która nie była oznakowana, a przy Londyńskim ruchu trudna do odnalezienia. Bez ściągnięcia śladu gps objazd tej trasy na pewno skończyłby się fiaskiem. „Wgrałam ją do Edge'a i on nas prowadził – dodaje Maja Włoszczowska.
Nawigowanie do punktu lub w oparciu o ślad możliwe jest przy użyciu nie mapowego urządzenia GPS, np. Garmin Edge 500. Te same możliwości, ale wzbogacone o możliwość wgrania mapy posiada urządzenie Garmin Edge 800.
Nawigowanie przy użyciu mapy podobne jest do nawigacji samochodowej, która pokazuje za ile metrów mamy skręcić w lewo, czy w prawo, itp. W nawigacjach outdoorowych można używać mapy drogowej lub topograficznej, która zawiera szlaki piesze, rowerowe i wiele innych danych turystycznych, których nie ma w nawigacji samochodowej. Niewątpliwie dużą przewagą map topograficznych jest możliwość wyświetlenia profilu wysokości wyznaczonej trasy.
Maja Włoszczowska, która korzysta z map dostępnych w urządzeniu Edge 800, chwali sobie możliwość szybszego znalezienia odpowiedniej do treningu pętli. Kiedyś zajmowało to cały dzień, a teraz dzięki nawigacji jest to możliwe w 1,5 godziny.
Parametry treningowe i ich wyświetlanie na ekranie urządzenia
Urządzenia outdoorowe mają możliwość wyświetlania parametrów z czujnika tętna, czujnika kadencji/prędkości roweru i ewentualnie licznika kroków. Dane przesyłane są bezprzewodowo, więc nie ma problemu z prowadzeniem przewodów jak to bywa w licznikach rowerowych.
Podstawowe urządzenia fitness umożliwiają wyświetlanie wartości tętna, ewentualnie strefy tętna, a te zaawansowane mogą również wyświetlić jego wykres.
Zaawansowane urządzenia treningowe można połączyć z miernikiem mocy.
Rejestrowanie parametrów treningowych
Rejestrowanie parametrów treningu możliwe jest tylko w urządzeniach fitness. W podstawowych urządzeniach rejestrowane są średnie wartości dla każdego okrążenia. W urządzeniach zaawansowanych zapis dokonywany jest metodą ‘smart recording’, co oznacza, że urządzenie automatycznie zarejestruje nowy zapis jeżeli którykolwiek z parametrów zmieni się w sposób istotny (pozycja GPS, tętno etc.). Jeśli urządzenie sparowane jest z miernikiem mocy, to rejestracja parametrów treningu odbywa się co sekundę.
Jakie czujniki można podłączyć do nawigacji Garmin?
Czujnik tętna
Czujnik kadencji/prędkości roweru to czujnik elektromagnetyczny zamontowany na tylnym widelcu po prawej stronie tak, aby jednocześnie odbierać sygnał z jednego magnesu zainstalowanego na korbie i drugiego zainstalowanego na szprychę tylnego koła roweru. Dane bezprzewodowo przesyłane są do urządzenia.
Licznik kroków - optymalizacja długości kroku
„Widocznym elementem odróżniającym wyczynowców od amatorów jest częstotliwość kroków podczas biegu. Badania wskazują, że najlepsi biegacze wykonują 90-100 (podwójnych) kroków na minutę, gdy biegacze początkujący robią ich zwykle 75-85.
Drobniejsze kroki są mniej energożerne, a do tego skuteczniej wykorzystują fazę lądowania oraz odbicia. Trzeba wiedzieć, że zbyt długi krok może działać nawet hamująco, nie pozwalając na rozpędzenie się do takiej prędkości, do jakiej jesteś motorycznie przygotowany! Serce i płuca mówią: naprzód, ale technika mówi: nie pozwalam!” - Skarżyński, Biegiem przez życie, s. 213.
Poprawienie częstotliwości kroków podczas biegu wymaga jednoczesnej analizy tego parametru z osiągniętą prędkością, której najlepszym źródłem jest GPS.
Miernik mocy
Stworzona przez Garmina bezprzewodowa technologia ANT+ umożliwia połączenie wybranych urządzeń treningowych firmy Garmin z najbardziej popularnymi miernikami mocy takich producentów jak Power Tap, SRM, Quarq. Nie jest już tajemnicą, że Garmin wykupił firmę MetriGear i w najbliższej przyszłości będzie już miał swój miernik mocy.
Waga Tanita
Wybrane urządzenia firmy Garmin umożliwiają odczyt i ewentualnie rejestrację nie tylko wagi, ale też procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Zmiany parametrów można śledzić na wykresie dostępnym w serwisie Garmin Connect.
Funkcje treningowe – dla początkujących i dla zaawansowanych
Podstawowe funkcje treningowe przeznaczone są dla osób, które chcą trenować w sposób świadomy, ale nie mają czasu ani potrzeby, żeby bardzo dokładnie analizować każdy trening. Tacy sportowcy używać będą podstawowych alertów tempa, tętna, czasu i dystansu. Następnym krokiem jest analiza tętna przy różnym tempie i kadencji. Pracując nad optymalną kadencją i techniką kręcenia (przy użyciu pedałów zatrzaskowych) można w łatwy sposób ustalić, jaki jest najlepszy sposób osiągnięcia możliwie największej prędkości, nie przekraczając przy tym założonego poziomu tętna. Dane można analizować podczas treningu na ekranie urządzenia lub po powrocie do domu na ekranie komputera.
Po poznaniu swojego organizmu i zapoznaniu się z podstawami treningu można przejść do treningów bardziej zaawansowanych. Zaawansowane funkcje treningowe w urządzeniach umożliwiają wybór treningu interwałowego lub indywidualnego zaplanowanego w oparciu o indywidualne strefy tętna, tempa/prędkości i mocy inne dla różnych dyscyplin sportu. Możliwe jest również tworzenie kilku profilów rowerowych, bo inne strefy prędkości będziemy mieli dla roweru górskiego i inne dla roweru szosowego.
Dodatkowe najważniejsze funkcje treningowe
Wirtualny partner – umożliwia ściganie się z partnerem, dla którego możemy ustawić odpowiednią stałą prędkość. Urządzenie wyświetlać będzie jaką mamy stratę lub przewagę na naszym wirtualnym partnerem.
Kursy – współzawodnictwo z własnymi osiągnięciami z przeszłości. Jeżeli trenujemy w terenie o zmiennym profilu wysokości, to prędkość na podjazdach i zjazdach nie będzie stała. W tym przypadku dokładny zapis trasy treningu będzie uwzględniał różne prędkości podczas całej trasy treningu.
AutoLap – automatyczne rozpoczynanie nowego międzyczasu (okrążenia) w określonym miejscu (w oparciu o GPS) lub po określonym dystansie (automatycznie). Funkcja ta umożliwia porównywanie parametrów treningowych na tych samych odcinkach pętli. Dzięki temu możliwe będzie porównywanie zapisu parametrów treningu na tym samym podjeździe. Wystarczy, że za pierwszym razem określimy miejsca, w których ma rozpocząć się zapis nowego okrążenia.
Do czego potrzebny jest barometryczny wysokościomierz?
Poziom dokładności wysokości ustalonej za pomocą GPS (bez barometrycznego wysokościomierza) jest średnio 3 razy gorszy od dokładności pozycji GPS. Jeżeli dokładność pozycji GPS wynosi 7m, to dokładność wysokości wyniesie ok. 20 metrów. W przypadku nawigowania dokładność 7m nie stanowi większego problemu, natomiast przy pomiarze profilu taka dokładność może w istotny sposób wpłynąć na wyniki. Dlatego niektóre urządzenia fitness zostały wyposażone w barometryczny wysokościomierz, który kolarzom jest niezbędny do wyświetlenia nachylenia i rejestracji dokładnego profilu wysokości pokonanej trasy.
Dla osób znających się na meteorologii wykres zmiany ciśnienia jest również pomocny w przewidzeniu zmiany warunków pogodowych - opcja najczęściej wykorzystywana przez żeglarzy.
Podsumowanie
Jakie urządzenie wybrać?
Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, to czy użytkownik potrzebuje urządzenia tylko do nawigacji podczas wycieczek w nieznane tereny? Jeśli tak, to z pewnością wystarczające będzie mapowe urządzenie outdoorowe np. Dakota 20 , Oregon 550 z dodatkową mapą topograficzną Polski 2011. Drugą kwestią jest to, czy użytkownik będzie używał urządzenia do rejestracji parametrów treningowych. Jeśli tak, to najlepszym wyborem będzie Edge 500 Bundle (tzn. z czujnikiem tętna i kadencji/prędkości roweru). Jeżeli użytkownik potrzebuje urządzenia zarówno do nawigacji jak i do pomiaru oraz rejestracji parametrów treningowych, to najlepszym wyborem będzie Edge 800.
Warsztaty GPS firmy GARMIN
Zaawansowane funkcje, w które wyposażone są urządzenia firmy Garmin to rozwiązania przyszłościowe, które wyprzedzają potrzeby klientów. Urządzenia są bardzo rozbudowane, przez co ich obsługa wydaje się czasem skomplikowana. Ilość dostępnych aplikacji Garmin jest duża i samodzielne zapoznanie się z nimi może wymagać sporo czasu. Dlatego też pojawił się pomysł warsztatów GPS organizowanych przez „Rowerowe Klimaty”. Teraz możesz kupić urządzenie w pakiecie z warsztatami organizowanymi w naszym salonie w Warszawie. Na trzy godzinne szkolenie przynieś swój komputer, żeby od razu wgrać niezbędne aplikacje do przeglądania i wgrywania map cyfrowych i rastrowych, zdjęć satelitarnych, zdjęć z pozycją GPS miejsca, gdzie zostało zrobione, aplikacje do analizy danych treningowych, aktualizacje oprogramowania wewnętrznego i wiele innych.
Aplikacje Garmin
Bardzo prostą i intuicyjną aplikacją do planowania wycieczek i archiwizowania pokonanych tras jest bezpłatna
aplikacja BaseCamp, którą można ściągnąć ze stron Garmin. Po podłączeniu urządzenia do komputera możliwe będzie korzystanie z zasobów urządzenia takich jak: mapy, trasy, punkty, zdjęcia, etc. Zaplanowane trasy wycieczek rowerowych lub zapisane ślady można również wyświetlić na zdjęciach satelitarnych GoogleEarth.
Garmin Connect to internetowa platforma która umożliwia wyświetlanie zapisanych śladów lub treningów wraz ze wszystkimi parametrami.